Logi sisse

Tere

688 60 90
Teie ostukorv on tühi.

Seda, et Eesti 1918. aastal iseseisvaks riigiks sai, on nimetatud ka imeks. Kuid imet ei oleks sündinud ilma vaprate meeste ja naisteta, kes astusid oma kodumaad kaitstes vastu kordades suuremale vaenlasele.

Tänu nendele oleme täna siin. Nende ennastsalgava võitluse ja pingutusteta ei elaks me vabas Eesti riigis. Seda ohvrit me ei unusta. Eesti jõud on meie valmisolek enda eest seista ja raskustes kokku hoida.

Austusest meie rahva ja kodu kunagiste kaitsjate vastu anname välja vabadussõjast osa võtnud võitlejatele 1920. aastal jagatud Eesti vabadussõja mälestusmedali koopia.

Vabadussõja mälestusmedali koopia on valmistatud pronksist, see on kõrgreljeefne ning detailitäpne.

Medali esiküljel on reljeefne kujutis oma kodu ja peret kaitsvast sõdurist. Taustal paremal on näha kirikutorn ja vabrik. Tekst „KODU KAITSEKS“.

Medali tagakülje keskel on risti asetatud mõõgad, vasakul loorberipuu oks, all pärjalint ning tekst „EESTI WABADUSSÕJA MÄLESTUSEKS“ ja aastaarvud „1918–1920“

Eesti vabadussõjas osalenud Eesti ja välisriikide kodanike mälestusmedaliga tunnustamise mõte tekkis 1919. aastal. Septembris pöördus Andres Larka valitsuse poole ettepanekuga asutada Eesti vabadussõja mälestusmärk ja annetada see kõigile sõjast osa võtnuile. 1920. aasta jaanuaris välja kuulutatud konkursi võitis vähetuntud kunstnik, skulptor Heinrich-August Timus. Valitsus kinnitas uue aumärgi – Eesti vabadussõja mälestusmärgi – põhikirja ja kavandi 14. detsembril 1920.

Kuna sõna „mälestusmärk“ on laia tähendusega, hakati uut autasu rahvasuus nimetama vabadussõja mälestusmedaliks. Ühtekokku jagati mitme aasta jooksul välja üle 87 000 mälestusmärgi.

Rohkem infot: https://www.myndiari.ee/kodu-kaitseks-2020